Godjul onskar yogobe crew %281%29

Nyårshälsning från Yogobe

31 december 2018 | Av Peter Munteanu

Det är årets sista dag och jag kan inte annat än att le. Jag är glad, spänd och nyfiken på vad 2019 kommer att bjuda på, där vi kommer ge våra medlemmar oerhört mycket nytt innehåll och en stundande helt ny teknisk plattform!


Nuläge och framtid
Mellan mina 30 fantastiska kollegor, 65 experter, de forskare vi nu samarbetar med och er, våra hängivna medlemmar, har vi fina förutsättningar för att skapa det allra bästa inom digital hälsa och vi har lovat oss själva att börja visa och prata mer om allt fantastiskt vi gör. Vid vår orubbliga kärna så erbjuder vi videor, vägledning och program som möter individens behov. Ständigt tillgängliga, kvalitativa och kostnadseffektiva verktyg för hälsa. Fysiskt, mentalt och själsligt. Vi har funnits i snart 6 år men vi bara har börjat. Vi tar nu dessa många år av erfarenhet och lyfter oss till nästa nivå. Med bas i våra medlemmars feedback, behov och önskemål så kommer det komma mycket mer! Följ oss under året och var stolt över att du som betalande medlem är med och bidrar till att skapa framtidens Yogobe. En av nyheterna för början av året är version 1 av våra nya appar för IOS och Andriod. Jag har precis, i skrivande stund slut-godkänt vår interna beta-version av dem.

Vår vision
Vi på Yogobe vaknar varje morgon och samlas kring ett gemensamt WHY och de är att precis alla förtjänar god hälsa och att leva ett hållbart och lyckligt liv. Detta sagt, så är det vår vision att leva i en värld där alla har tillgång till verktyg och tekniker för fysisk, mental och själslig hälsa.

En tillbakablick över 2018
Innan jag avrundar och önskar dig Gott Nytt År vill jag se tillbaka över det år som varit och bjuda på ett axplock av sådant som skett hos oss.

  • Vi har producerat och släppt många nya videor och program med vårt fantastiska Team Yogobe.
  • Vi har fått förmånen att växa vårt team med engelsktalande internationella profiler. Amir Jaan, Eleonora Ramsby Herrera  och Luke Bache från England. Samt Gwyn Williams, Lara Zilibowitz och Brooke Elliston från Australien.
  • I Sverige och norden har vi löpande fyllt på i videobiblioteket. Ett särskilt fokus vill jag ge vårt ökade innehåll för gravida, barn och tonåringar. För det har vi stärkt upp vårt team med Cecilia Olin och Angelica Henriksson.
  • Vi har lanserat ett stressprogram tillsammans med psykologen Mona Drar och därmed planterat flaggan inom ett område med fokus på personlig utveckling.
  • I samarbete med Belly Balance har vi även skapat programmet Magbalans med stöd för alla som lider av magproblem. Dietisterna Sofia Antonsson och Jeanetter Steijer ger råd om magen och IBS medan fyisoterapeuten och yogaläraren Hillevi Borga bidrar med specialanpassad yoga.
  • Vi har under hösten fört en dialog i media inom psykisk ohälsa där våra debattartiklar och releaser genererat långt över 100 genomslag. Det är vi oerhörta stolta över. Ett arbete som bara är i sin linda.
  • Yoga Truck har åkt på sin första stora sommarturné! Har du sett den på vägarna? Följ gärna @yogatruck på Instagram för 2019 års turné.
  • Som komplement till vårt videobibliotek som nu bjuder på över 1400 videor, så har Simon Krohn tillsammans med oss lanserat en online-baserad fördjupningskurs inom yogafilosofi. Hillevi Borga ligger bakom digital fördjupningskurs inom yoga-anatomi och i början av det nya året lanserar vi en fördjupning inom andning tillsammans med Ulrica Norberg. Dessa hittar du under Kurser och utbildningar här på Yogobe.

Vi på Yogobe HQ samt Team Yogobe önskar ett Gott Slut, en fin start på 2019 och att vi fortsatt får vara en del i din vardag där du tar hand om dig själv och tillsammans med oss sprider yoga och hälsa till fler!

Peter Munteanu

Ett urval av härliga nyheter i videobiblioteket 2018

Klass
60 min

Yoga with

Give your body valuable time to heal by simply taking a moment to stop, relax and rest.

Klass
10 min

Andas with

Shitali Breath - A breathing technique to cool down body and mind, with Amir Jaan.

Klass
20 min

Yoga with

Partner Yoga: a playful sequence with twists and hip openers.

Klass
45 min

Yoga with

Restorative yoga: A slow paced class which includes gentle yoga movements, meditation and rest.

Klass
5 min

Andas with

Tonårsyoga: En andningsövning i kombination med rörelser i händerna, för att landa i stunden. Med Angelica Henriksson.

Klass
10 min

Yoga with

Barnyoga: En yogasaga för kreativitet, med Angelica Henriksson.

Klass
20 min

Yoga with

Landa i kroppen och hitta ökad rörlighet i ryggen.

Klass
30 min

Yoga with

Gravidyoga: Slappna av och hitta din rytm.

Klass
60 min

Yoga with

A practice all about transitions. We explore the space to create living, energetic, whole-body gestures with Brooke Elliston.

Klass
60 min

Yoga with

Playing with backbends is a glorious way to yawn the front body open and releasing tight muscles along the spine.

Klass
20 min

Yoga with

En guidad djupavspänning som får dig att gå lite djupare in i vila genom att bli medveten om kroppen och andningen när du är i stillhet.

Klass
45 min

Träna with

Utmana din styrka och puls på dina villkor, allt du behöver är ett par hantlar och lite untz untz.

Klass
5 min

Yoga with

Regain your focus with balance. Lose your focus and you will lose your balance, so keep your mind steady.

Klass
10 min

Meditera with

Mindfulness: Stötta dig själv till själmedkänsla när du upplever stress. Med leg. psykologen Mona Drar.

Klass
15 min

Meditera with

En aktiv meditation som får varenda cell i kroppen att vibrera med Josefine Bengtsson.

Klass
15 min

Yoga with

Den här sekvensen är till för dig som vill yoga utan att lägga någon vikt på dina händer eller armar.

Klass
10 min

Meditera with

A meditation to practice more loving kindness and compassion for yourself.

Workshop
10 min

Yoga with

No more pain - Stärk dina händer och handleder med Milla Floryd.

Workshop
15 min

Yoga with

Öva och stärka upp i syfte att leka med armbalansen Kråkan och dess variationer med Johanna Andersson.

Klass
60 min

Yoga with

Lär känna begreppet yielding i detta mjuka stående flöde med Anja Bergh.

Klass
30 min

Yoga with

Utforska härliga dansinspirerade rörelser och hitta både styrka och rörelse i nacke, bröstrygg och höfter med Elaine De Souza.

Klass
5 min

Yoga with

HoliYoga: En alternativ solhälsning för alla, här stående med stöttning av en stol.

Klass
30 min

Yoga with

Viryayoga goes India: Låt din yoga inspireras av gudinnan Saraswati.

Klass
20 min

Meditera with

Den här meditationen bjuder in dig till att knacka på ditt eget hjärtas dörr. Utforska dess olika rum, kommunikation och gränser. Ge dig kraften att knacka på, visdomen att lyssna och styrkan i att vara med det som är.

2 2 peter munteanu yogobe

Peter Munteanu

VD & Grundare, Yogobe. För mig är yoga en livsstil, en inställning, ett förhållningssätt. Det är det verktyg som hjälper mig vidhålla en balans i de många dimensionerna av mitt liv. Investera i dig själv och ge dig själv YOGA i vardagen!

Vill du också ha tillgång till vårt videobibliotek?
Logga in Prova gratis
Yogobe Nyhetsbrev
Vill du få inbjudningar, tips och inspiration direkt i din brevlåda online?

Läs vårt senaste nyhetsbrev