Yogobe lanserar helt ny app för Android och iOS

14 juni 2021 | Av Yogobe

Äntligen är den här – idag lanserar Yogobe en ny app med sin tjänst på Android och iOS. Läs mer om appen och alla grymma funktioner här!


Ladda ner appen

Google play
AppStore

Allt du vill veta om Yogobes nya appar

För flera år sedan utvecklade vi en enkel och effektiv iOS-app för tillfällen när du saknade internetuppkoppling och ändå ville använda Yogobe. Med offline-mode funktionaliteten var appen ett komplement till webbversionen, Yogobe.com.

De senaste åren har våra medlemmar efterfrågat en app med mer omfattande funktionalitet. Tillsammans med ett par hundra medlemmar har vi fått stor förståelse kring våra medlemmars behov och med den nya appen vill vi underlätta i vardagen och göra det enklare för dig att hålla i rutiner som får dig att må bra. Nu lanserar vi äntligen första versionen av denna app! Läs mer längre ner om vad som kommer nu och vad vi jobbar vidare med.

Stort tack till alla involverade medlemmar för ert engagemang! I appen finns en feedback-funktion som du gärna får använda – vi utvecklar och förbättrar oss hela tiden.

Vilka funktioner ryms i vår nya app?

Den nya Yogobe-appen innehåller många nya, användarvänliga funktioner:

I första lanseringen har appen följande funktioner:

 • Offline-mode: Ha tillgång till videor på Yogobe även när du inte har tillgång till internet.
 • Rekommenderat: Gör det lätt att hitta rätt genom att få videor och playlists rekommenderade utifrån dina intressen och behov.
 • Sök: Skriv in sökord och hitta din specifika video- eller audiosession - kombinera med filter för mer exakta resultat.
 • Filter: Använd filtret och hitta innehåll som möter dina behov.
 • Favoriter: Favoritmarkera videor du älskar för enkel och snabb åtkomst.
 • Playlists: Skapa, ändra och dela egna playlists eller spara någon annans som en favorit.
 • Casta: Använd Airplay och Chromecast för att yoga och träna via din TV.

I kommande lanseringar av appen kommer följande funktioner:

 • Program: Full tillgång till våra +45 specialframtagna program
 • Challenges: Joina våra 4-veckors utmaningar
 • Kurser: Ta del av dina fördjupningskurser via appen
 • Notiser: Du bestämmer hur och när du vill få påminnelser
 • Team Yogobe: Följ lärare och besök deras profiler


Kan jag bli medlem via appen, och kostar den?

Appen är gratis att ladda ner och du kan bli medlem direkt via appen. Här nedan vill vi dock förklara fördelarna med att bli medlem och uppgradera sitt medlemskap via Yogobe.com jämfört med via apparna.

→ Bli först medlem via yogobe.com - för att sedan ladda ner appen
När du registrerar sig som ny medlem på Yogobe, via hemsidan, får du en gratisperiod på minst 14 dagar då du får prova tjänsten helt utan bindningstid och alltid utan att ange betalkorts- eller kontoinformation. Det betyder att din testperiod aldrig automatiskt kan övergå i en betalande prenumeration. För oss på Yogobe är det viktigt att du själv väljer om du vill uppgradera till att bli betalande medlem.

→ Betala via Yogobe.com istället för App Store och Google Play
När det kommer till App Store och iOS så fungerar det däremot inte som via hemsidan. De kräver att du anger din betalinformation från start för att få tillgång till din gratis testperiod. Det innebär visserligen bara i all enkelhet att att du själv behöver avsluta medlemskapet innan dina 14 dagar är över, om du inte önskar att ditt medlemskap automatiskt ska övergå i en betalande prenumeration och då till de priser som gäller i appen (som ligger i snitt 15 % över priserna på Yogobe.com som en följd av att Google och Apple tar betalt upp till 30 % av oss).

OBS!
Om/när du väljer att betala för Yogobe via Google Play eller App Store så inleder du en betalande prenumeration hos dem, inte hos oss. När du vill avbryta en prenumeration är det därför viktigt att du gör det direkt i din iOS eller Android device och inte på Yogobe.com eller i Yogobes app. Vi finns däremot ALLTID där för att ge dig stöd och hjälp och du når oss via [email protected]

→ Vi rekommenderar dig alltså varmt att först skapa ditt konto och även inleda prenumerationer på Yogobe.com, för att spara pengar och därefter väljer att ladda ner appen och logga in med dina inloggningsuppgifter. Allt du gör som inloggad online och i apparna speglar varandra.

Så använder Yogobe Crew appen

Vi frågade några av våra kollegor om hur de planerar att använda appen och vilka funktioner de är mest exalterade inför:

Krizty - Kundtjänstsansvarig
–Jag använder ju vanligtvis Yogobe för att komma ner i varv inför natten. Tidigare har jag ju bara kört via mobilversionen, men nu blir det extra smidigt att nå mina skräddarsydda playlists. Ett tips är playlisten Sov gott – slappna av och somna gott, att koppla av med när det är dags att sova. 

Philippa - Marknadschef
–Jag kommer nog att fortsätta använda den nya appen som jag använt den gamla - för mina nedkopplade långhelger ute i skogen. Även om jag aktivt valt att sätta mobilen på flygplansläge (trots att jag ändå sällan har täckning) kan jag inte hoppa över min morgonpraktik via Yogobe. Den är ju guld i mund. Att få börja varje morgon med att röra på sig i 15-20 minuter till någon annans mjuka röst och behagliga flöden. Så yes, offline-mode är fortfarande min favoritfunktion.

Peter - VD & grundare
– Det går nu snabbare att trycka igång barnyogan som är poppis här hemma. Vi castar också alltid klasserna till vår TV. Det funkar även via hemsidan, men i appen är det supersmidigt.

Läs mer om appen här!

Ge oss en recension

Uppskattar du appen? Ge oss gärna en recension! Din feedback kommer hjälpa oss att bli bättre. Sedan älskar vi såklart tips, idéer och 5 stjärnor ;)

Lämna en recension via App Store här, och Google Play här.

Ladda ner appen

Google play
AppStore

Läs mer om yoga och träning online

Videotips – yoga och träning var du vill, när du vill

Ny
30 min

Yoga with

En klass som ger en otroligt skönt känsla för nacke, axlar och bröstrygg.

Ny
5 min

Träna with

RFLG: Fun and challenging exercises that will help you let go of feelings of anger.

Ny
10 min

Yoga with

En kort sekvens där du bjuds på en quickfix för avslappning av det parasympatiska nervsystemet.

Ny
15 min

Meditera with

En kort och effektiv avslappning för att få mer energi – med musik. (Audio)

För att se en hel video behöver du vara inloggad som betalande medlem hos Yogobe. Ny till tjänsten? Prova gratis i 14 dagar, utan bindningstid – klicka här och kom igång direkt!

Yogobe

Vi skriver, kurerar, skapar och gör vårt yttersta för att inspirera och guida våra läsare och medlemmar till balans och hållbar hälsa. När du saknar kunskap eller material inom ett visst ämne, tveka inte att kontakta oss: [email protected]

Vill du också ha tillgång till vårt videobibliotek?
Logga in Prova gratis
Yogobe Nyhetsbrev
Vill du få inbjudningar, tips och inspiration direkt i din brevlåda online?

Läs vårt senaste nyhetsbrev