Följ med bakom kulisserna – vi avslöjar godbitarna för 2024

29 februari 2024 | Av Yogobe

Nyfiken på vad vi har i planerna för kommande året? Då har du hittar rätt! Här får du en tjuvkik på årets kommande utmaningar, LIVE-events och onlineklasser inom yoga, träning och återhämtning. 


Yoga, träning och återhämtning online – ta del av årets höjdpunkter på Yogobe

När vi i slutet på februari samlade hela arbetsgruppen, på vårt kontor i Göteborg, hade vi en genuin intention om att sätta en aktivitetskalender för 2024. Vi valde då att utgå vi från tre frågor:

 • Vad behöver våra medlemmar? Vad har de önskat, gett för feedback och delat?
 • Vad behöver kvinnor?
 • Vad behöver vi själva?

Det blev ett härligt kreativt och inspirerande möte och tack vare er värdefulla feedback kom vi på fantastiska idéer och planer för 2024. I det här inlägget tänkte vi berätta om några av dem för er ♡


Spring Boost drar igång om bara några veckor! 🌸

Yes, det blir en favorit i repris av vårens skönaste utmaning – Spring Boost! I fjol samlades 1200 motiverade deltagare och i år hoppas vi att bli ännu fler! Årets vårutmaning kommer fokusera på tre huvudområden: yoga, träning och återhämtning – med lite kost & recept som bonus! Utmaningen kommer att pågå under 6 veckor och kickar igång med en introduktions- och välkomst- LIVE 27 mars. Läs mer och anmäl dig till Spring Boost här!


En ny funktion för alla som älskar att planera ✍️

Utan att avslöja för mycket kan vi berätta att vi väntas lansera en ny funktion som kommer älskas av både planeringstokiga och de som behöver en kärleksfull påminnelse för att få till dagens träning, yoga eller vila. Kan du gissa vad det är för funktion?


Somna gott med Yogobe LIVE🌙

I vår senaste LIVE-enkät frågade vi vilka LIVE-klasser ni älskade mest. Hela 85% röstade på våra sömnförberedande mysklasser, och nästan lika många önskade ännu mer yinyoga. Så nu har vi bestämt oss – varje måndagkväll kommer du kunna delta i en “Somna gott med Yogobe”-klass. Gällande yinyogan – den kommer också få en stående plats på schemat. Mysigt, va?

Schemat för Somna gott med Yogobe kommande månader:

 • Mars: Yoga Nidra med Inna Mannert
 • April: Yoga Nidra med Jennie Wadsten
 • Maj: Yoga Nidra med Johanna Alvin

Du hittar alla LIVE-klasser här! 


Varje månad – ett nytt gratis LIVE-event 💫

Du har väl inte missat nästa gratisevent den 8 mars med Mona Drar – Kvinnohälsa: Stress & välmående (på själva Kvinnodagen dessutom!). Läs mer och anmäl dig här!


Vi fördjupar oss inom kvinnohälsa ❤️

Om det är något vi vill fokusera på de kommande åren så är det kvinnohälsa – för vi vill innerligt främja kvinnors möjligheter till att leva ett friskare och mer välmående liv. Därför har vi bland annat släppt programmet Klimakteriet: för mentalt & kroppsligt välmående med Katarina Woxnerud och Mary-Lou Richards-Nilsson under 2023, och fem nya program med Mona Drar. Vi vill speciellt tipsa dig om ett av Monas program, som fått många lovord från våra medlemmar: Personlig utveckling: Hantera känslor.


Vi släcker sommartörsten med en yogautmaning!

Om det är något vi vet så är det att motivationen tryter när semestern startar – vilket inte är så konstigt eftersom rutinerna flyger ut ur fönstret och vi kanske lämnas med något så främmande som egentid (?). Därför kommer vi anordna en riktigt smarrig yogautmaning – som faktiskt funkar för både nybörjare och erfarna. Väntelistan borde dyka upp någon gång i maj månad – håll utkik! ☀️


Hösten bjuder på gosigt mys – yinyoga ☁️

När hösten och mörkret knackar på dörren satsar vi helhjärtat på yinyoga – för att mjukna, känna inåt och smörja våra underbara leder. Om du inte tidigare har testat denna sköna och lugna yogaform, men känner ett behov redan nu, kolla in vår temasida: Yinyoga för att stilla kropp & sinne


Mindfulnesskalendern i våra hjärtan ✨

"Att lära sig hitta närvaro på ett enkelt sätt. Hemma i min egna trygga miljö gjorde att det verkligen blev av!"

💙 Så beskriver en av fjolårets deltagare av Mindfulnesskalendern, Yogobes alldeles egna julkalender för alla som vill möta årets sista månad med lugn och ro. Och ja, i december kör vi för fjärde året i rad! Vi hoppas innerligt att just du väljer att dyka upp. För en vilopraktik är nog det viktigaste vi kan ge oss själva.


Vad ska vi skapa för nytt till biblioteket? 🤔

I fjol skickade vi ut ett frågeformulär i samband med vårt 10-års jubileum och där var det flera hundratals medlemmar som svarade. De 5 mest återkommande svaren var:

 • Stresshantering
 • Avancerad yoga
 • Träningsklasser
 • Qi gong
 • Tai chi

Saknar du något? Skicka gärna dina tips till: [email protected] och märk mejlämnesraden med “Innehåll jag önskar”.


Erbjudande: 12 månader och få en premium yogamatta på köpet!

Just nu har vi ett riktigt fint erbjudande för dig som vill yoga, träna och återhämta dig tillsammans med oss ett år framöver – inled, förläng eller förnya en årsprenumeration och få den testvinnande yogamattan Yogiraj Grip mat (värde 999 SEK) på köpet! Erbjudandet är tillgängligt till och med 10 april 2024 – läs mer och ta del av erbjudandet här

Lästips

Yogobe

Vi skriver, kurerar, skapar och gör vårt yttersta för att inspirera och guida våra läsare och medlemmar till balans och hållbar hälsa. När du saknar kunskap eller material inom ett visst ämne, tveka inte att kontakta oss: [email protected]

Yogobe Nyhetsbrev
Vill du få inbjudningar, tips och inspiration direkt i din brevlåda online?

Läs vårt senaste nyhetsbrev