Från insidan och ut – Josefin Wikström om yoga i anstaltsmiljö

21 april 2026 | Av

Under flera år har yogaläraren Josefin Wikström arbetat med yoga i anstaltsmiljöer, både i Sverige och internationellt. I mötet med deltagarna har metoder, insikter och berättelser vuxit fram – och nu också blivit en bok. Här berättar hon mer om arbetet, lärdomarna och tankarna bakom It’s an Inside JobFörändring från insidan och ut.


En bok som växt fram från insidan

För fem år sedan började en diskussion inne på anstalten Kumla, där deltagarna på Josefin Wikströms yogaklasser själva föreslog att samla sina frågor i en bok. Det blev utgångspunkten för It’s an Inside Job – Förändring från insidan och ut.

Boken bygger på deltagarnas egna frågor, texter och erfarenheter, tillsammans med perspektiv från arbete både i Sverige och internationellt. Den innehåller även traumateori och enkla kroppsbaserade övningar för olika behov.

Vi ställde några frågor till Josefin om boken, Prison Yoga Project och om yoga i anstaltsmiljöer.

Vad är Prison Yoga Project, och vad är syftet med arbetet?

– Prison Yoga Project är en av världens största organisationer som arbetar med traumaanpassad yoga i anstaltsmiljöer. Syftet är att erbjuda metoder som stödjer rehabilitering och som kan användas i vardagen, både under anstaltstid och efter frigivning. Arbetet handlar om att stärka individens förmåga till självreglering, stresshantering och återhämtning, med särskild hänsyn till de behov som finns i slutna miljöer.

Hur kom det sig att du blev engagerad i Prison Yoga Project?

– Mitt engagemang började genom mitt arbete inom Kriminalvården i Sverige, där jag tillsammans med Eva Seiltz, grundare av Krimyoga, var med och utvecklade yogaprogram som idag finns på alla svenska anstalter. I samband med att vi arbetade med att vidareutveckla utbildningsmaterial och publicera en större forskningsstudie kring yoga i anstaltsmiljö kom vi i kontakt med James Fox, grundare av Prison Yoga Project. Jag gick hans utbildning, och det blev starten på ett långvarigt samarbete. Idag arbetar jag som europeiskt programansvarig och är involverad i utveckling av utbildningar och program internationellt.

Hur ser en typisk klass ut, och vilken typ av yoga praktiseras i den här miljön?

– I Sverige bedrivs yogan inom ramen för Krimyoga, där klasserna leds av utbildad personal och är cirka en timme långa. De innehåller enkla rörelser, andningsövningar och moment av medveten närvaro, med fokus på att möta vanliga behov inom Kriminalvården.

Internationellt, inom Prison Yoga Project, har programmen ofta en mer uttalat terapeutisk inriktning med fokus på trauma och nervsystemsreglering. Detta kan bidra till att minska stress, ångest, sömnsvårigheter och smärtproblematik.

Vilka effekter och fördelar kan yogan ha för personer på anstalt?

– Forskning, bland annat från Högskolan Väst i samarbete med professor Nóra Kerekes, visar på flera positiva effekter. Dessa inkluderar förbättrad impulskontroll, förbättrad psykisk hälsa, ökad koncentrationsförmåga, minskade smärttillstånd och förbättrad sömn. Utöver detta ser vi i praktiken att deltagare får verktyg för att hantera stress, starka känslor och kroppsliga reaktioner, vilket kan vara avgörande i en miljö som ofta präglas av hög belastning.

Du delar många berättelser från deltagare i boken – vad har varit din största lärdom från dina klasser på anstalterna?

– En av de viktigaste lärdomarna för mig är vikten av att möta varje individ med öppenhet och utan förutfattade meningar. Att vara närvarande inför den person jag har framför mig just den dagen. Jag har också sett hur ett lugnt och respektfullt bemötande kan påverka relationen i rummet. När vi får möjlighet att slappna av tillsammans skapas ofta en annan form av kontakt. Många av de personer jag möter bär på komplexa livserfarenheter, och det blir tydligt hur viktigt det är att se människan bortom tidigare handlingar.

Vad är dina förhoppningar för framtiden med Prison Yoga Project?

– I Sverige och Skandinavien hoppas jag att vi kan fortsätta bygga upp vår ideella verksamhet och få möjlighet att utveckla fler program. Ett viktigt mål är att kunna erbjuda stöd även efter frigivning, samt att nå barn och unga i utsatta miljöer i ett tidigare skede. Internationellt hoppas jag att Prison Yoga Project fortsätter att växa och att fler får tillgång till rehabiliterande insatser. För oss handlar det i grunden om social rättvisa och om att skapa förutsättningar för förändring.

“Vi önskar, vi hoppas, att du som läser boken får lika stor hjälp av de här metoderna som vi får här på insidan. Och vi hoppas att kunna sprida någonting positivt ut i samhället – särskilt till barn och ungdomar – i förebyggande syfte.” Deltagarna, Anstalten Kumla

💡 Köp boken här!
Alla intäkter från boken går oavkortat till den ideella organisation: Prison Yoga Project Skandinavien. Organisationen verkar för att erbjuda yogabaserat stöd i samband med frigivning, bland annat genom bokprogram och digitala insatser.

Övningar online – Prison Yoga

Yogobe Video: k46w

Yogobe Video: tu64

Yogobe Video: t6k8

Yogobe Video: 2t6a

För att se en hel video samt ta del av program och playlists behöver du vara inloggad som betalande medlem hos oss på Yogobe. Ny till tjänsten? Prova gratis i 14 dagar – klicka här och kom igång direkt!

Foto: Linnea Vesterlund & Terese Sundh

Yogobe

Josefin Wikström

Josefin Wikström har många års erfarenhet av att arbeta med barn och vuxna som genomgått trauma. Hon är utbildad vid The Trauma centre i Boston USA under ledning av Bessel van der Kolk M.D som är en ledande auktoritet inom traumaforskning.
Read more

Search

Categories