
Recept: Havrescones med morot
25 april 2024 | Av
Elin Karnstedt
Vill du förgylla dagen med en mysfrukost? Dessa scones med havre och morötter är goda, innehåller extra fibrer och sätter guldkant på morgonstunden. Ta del av receptet här!
Helgfavoriten scones gjorda på havre och morötter
Doften av nybakat är svårslaget en helgmorgon. I detta sconesrecept har vi uppgraderat den traditionella ingredienslistan och använder havregryn och morötter som bidrar med såväl fiber som lite sötma.
Ingredienser – 2 större sconeskakor (8 st bitar):
- 2 dl rivna morötter
- 2 dl havregryn
- 2 dl vetemjöl/rågmjöl/grahamsmjöl
- 2 tsk bakpulver
- 0,5 tsk salt
- 1-2 tsk kanel
- 2 dl grekisk yoghurt / kvarg / filmjölk
- 25 g rapsolja eller smör
- Valfri topping: Fröer såsom pumpa-, solros-, eller sesamfrön
Gör så här:
- Sätt ugnen på 225 grader.
- Riv morötterna, och blanda ihop alla torra ingredienser.
- Addera mejerivaror och blanda därefter i matfett.
- Forma den kladdiga smeten till två större kakor, platta ut dem och nagga med gaffel.
- Toppa med eventuell frötopping.
- Lägg på en bakplåtsklädd plåt och grädda i mitten av ugnen ca 20 min.
- Servera ljumna med valfritt pålägg och njut!

Medan bröden bakas i ugnen:
video id: 4sc3
För att se en hel video behöver du vara inloggad som betalande medlem hos Yogobe. Ny till tjänsten? Prova gratis i 14 dagar, utan bindningstid – klicka här och kom igång direkt!
Fler recept och inspiration för en fin start på dagen

Elin Karnstedt
Elin Karnstedt är legitimerad dietist, utbildad inom folkhälsovetenskap, samt yogalärare. Kost, hälsa och rörelseglädje är ledorden i hennes vardag. Utöver mat, och rörelse i form av träning och yoga så beskriver hon sig som en livsnjutare som gärna spenderar tid i skogen.
Elin har tidigare arbetat inom sjukvården på olika håll i Sverige och då träffat patienter för kostbehandling inom områden såsom bland annat ätstörningar, IBS, multipla allergier, fetma och selektivt ätande.
Här på Yogobe har hon föreläsningar inom området kost och medvetet ätande. Inom detta område vill hon primärt förmedla evidensbaserad kunskap som syftar till att stötta i att skapa ett avslappnat och hållbart förhållande till maten och kroppen.
På Yogobe jobbar Elin i produktions- och contentteamet samt är projektledare för Yogobe Health & Care.
Read more