Sallad med honungsrostad rabarber, getost & valnötter

20 juli 2018 | Av
Yogobe

Sugen på en god och och somrig sallad? Här får du ett smarrigt recept från Nilla's Kitchen med rabarber – som sötas med lite honung för att få fram smaken på bästa sätt. Njut av helgen!

Det här behöver du

2 portioner lätt lunch, eller som förrätt till 4 portioner

  • 2 stjälkar rabarber skurna i bitar 0,5–1 cm
  • Ca 1 msk honung, eller lite mer
  • Någon kvist färsk rosmarin (valfritt)
  • Två rejäla nävar bladgrönt, tex ruccola eller spenat eller en blandning
  • Ca 1 dl valnötter, några grovt hackade – några hela (kan ersättas med rostade solrosfrön eller pinjenötter för nötfritt alternativ)
  • 150 g getost

Dressing:

  • 1 tsk honung
  • 1 msk citronsaft
  • 1,5 msk olivolja
  • 0,5 tsk dijonsenap (kan uteslutas)
  • 1 krm havssalt/bergssalt
  • 1 krm nymalen svartpeppar

Så här gör du

  • Värm ugnen till 200°C.
  • Vänd rabarberbitarna i honung och rosmarinblad i en ugnsfast form. Sprid ut bitarna så att de ligger separerade.
  • Rosta i ugnen i ca 10 min eller tills att bitarna är helt mjuka och har en liten lätt rostad kant på vissa bitar.
  • Ta ut ur ugnen och låt svalna delvis eller helt beroende på vad du föredrar.
  • Blanda ingredienserna till dressingen.
  • Gör en sallad och fördela ost, rabarber och nötter över.
  • Ringla dressing över.
  • Servera!

Medan rabarbern rostas...

Self-compassion Break

Möt livets prövningar och omvandla motgångar till styrka i denna meditation med Anna Gordh Humlesjö.

video id: 87gz

Nilla’s Kitchen

Det här receptet kommer från Nilla's Kitchen – Food that loves you. Nilla är matkonsult, skribent och författare som brinner för att skapa nya recept och experimentera i köket. Samtidigt som mat innebär sinnlighet och njutning ska den vara hälsosam för kropp & själ. Nillas recept är glutenfria, sockerfria och mjölkfria.

Yogobe

Search

Categories