Så balanserar du aktivitet och vila

14 heinäkuuta 2020 | Av

För att balansera mellan yin och yang – långsamt och snabbt, är det bra att ge sig själv olika upplevelser. Det gäller både kropp och sinne. Sommaren är ett ypperligt tillfälle att ta yogan och träningen utomhus vilket ger allt en ny, skön dimension. Hur balanserar du ditt yin och yang?

Yin & yang – balans i vardag och träning 

Sommaren med sina fantastiska morgnar och ljusa kvällar bjuder verkligen in till mer energi och glädje. Hela livet känns lite lättare när ljuset och värmen når oss i Norden. Och jag varvar gärna snabba cykelpass med inkännande yogapass – då är jag i balans och mår som bäst.

Jag älskar rörelser, att flöda, till musik som berör, som får mig att känna saker. Gärna med ögonen slutna, när ingen är nära, när ingen ser, när det enda jag behöver vara är mig själv.

Jag är en cykelgalning. Ni vet en person i cykelkläder som härjar längs landsvägarna med snoret stelnat under näsan och ett brett leende av att mjölksyran pirrar i låren och farten som får flätan att fladdra i nacken. Det är yang för mig. Yang med massa tid att tänka, fundera – nästan vartenda cykelpass ger mig kloka tankar, rensar puttrande ilska och ger ett lugn. Det behöver inte vara snabbt och hårt, ibland är det så, men ibland väldigt mjukt och mysigt.

Då får det fysiska chansen att möta allt det jag har inuti. Gärna på en pläd i kvälls- eller morgonsolen. Ofta så struntar jag i att plocka fram min yogamatta, en filt och kanske en kudde gör det ännu mer tillgängligt och prestationslöst.

Yogobe Summer Challenge 2020

Vill du komma igång med träning, meditation och/eller yoga i sommar? Häng med på 4-veckors utmaningen Yogobe Summer Challenge! Utmaningen passar alla, vare sig du är nybörjare, erfaren atlet, löpare eller yogaentusiast – testa allt från yoga och meditation till rörlighetsträning, andningsövningar och stresshantering. Du kan hoppa på utmaningen när det passar dig och dina sommarplaner – när som helst mellan 15 juni och 15 augusti 2020. Ta del av ett av följande program och ha möjligheten att vinna fina priser:

  • Happy beginner
  • Complete restoration
  • Sweaty & healthy
  • Go deep & within

Läs mer om programmen och priserna samt ta del av utmaningen här!

Lästips för balans mellan träning & återhämtning

Videor online för att kombinera yin & yang

video id: ru65

video id: u2f4

video id: ew96

video id: 47ha

För att kunna se en hel video behöver du vara inloggad som betalande medlem på Yogobe. Ny till tjänsten? Prova gratis i 14 dagar, utan bindningstid – klicka och kom igång här!

Elin Wennman

"Att leva med hjärtat och våga ta vara på min passion både som person och i mitt arbete är viktigt för mig" säger Elin. Hennes signum som presentatör och ledare är den totala närvaron och värmen hon sprider och som pricken över i:et en hög ”untz untz”. Kunskapen och erfarenhet av över 15 år i träningsbranschen inom allt från konceptutvecklare, utbildare och instruktör genomsyrar hennes genomtänkta klasser som aldrig tummar på varken upplevelse eller kvalité. Med gedigen utbildningsbakgrund som Hälsopedagog, Personlig Tränare, Hälsoprofilbedömmare, Teacher training i yinyoga och Global Yoga, Pulsbaserad träning och mycket mer finns en bredd och ett djup i träningsuppläggen och sättet att presentera både online och live på konventscenen. Människan och dess unikum är viktig, det finns en väg för alla, det gäller bara att hitta den och Elin lägger stor vikt i att hitta och hålla kvar glädjen i sin träning oavsett om det är yoga, puls eller styrka. Elin hittar ni bland annat som Personlig Tränare och Coach på Studio lÉchelon i Stockholm. Följ Elin på Instagram @[elinwennman](https://www.instagram.com/elinwennman/)

"Nej, vi kan inte alltid välja vad som händer oss i livet, vi kan inte styra omvärlden. Men vi kan välja hur vi agerar utifrån det som händer, vilka val vi gör när vi står inför vägskäl och med vilken attityd vi möter livet, universum och våra medmänniskor. Livet blir vad du gör det till." - Elin Wennman
Read more

Search

Categories